Geoportál
Prostorová data památkové péče, mapové aplikace a služby včetně metadat a výdeje datových sad.
Geoportál památkové péče
Dne 1. 12. 2015 byl spuštěn do provozu nový Geoportál Národního památkového ústavu.
Hlavní úlohou Geoportálu je zajistit dostupnost mapových služeb a geodat Národního památkového ústavu z jednoho místa. Informace jsou v Geoportálu rozděleny do sekcí - mapové služby a datové sady. U každého typu informace je dostupný metadatový popis a je-li k dispozici, pak také licenční ujednání.
Geoportál je přístupný prostřednictvím webového prohlížeče na adrese https://geoportaltest.npu.cz Je určen pro každého, kdo hledá informace o geografických datech a o digitálních mapách z oblasti památkové péče. Menu/rozcestník na titulní straně odkazuje na jednotlivé moduly Geoportálu
|
|
Mapové aplikace využívají technologie JavaScript a HTML5, není tedy nutná instalace doplňkových technologií. Podrobnosti k základníku ovládání mapy a funkčnosti najdete v dokumentu nápovědy na stránkách Geoportálu.
Archeologie
Veřejný přístup k státnímu archeologickému seznamu a území s archeologickými nálezy.
Virtuální mapová sbírka Chartae Antiquae.cz vznikla ve spolupráci VÚGTK, v. v. i. s mnoha národními i regionálními paměťovými institucemi jako jeden z výsledků projektu „Kartografické zdroje jako kulturní dědictví". Ten je v prvé řadě zaměřen na vývoj nových technologií pro zpracování a on-line publikování starých map, plánů, atlasů a glóbů. Vedlejším výstupem projektu jsou pak digitální kopie map, atlasů a glóbů, na kterých jsou nové technologie testovány a rozvíjeny. Výsledky jsou už nyní přístupné veřejnosti na webu projektu a v nové virtuální mapové sbírce Chartae‑Antiquae.cz. Sbírka čítá v současnosti okolo 50 tisíc map, přičemž v závěru projektu koncem roku 2015 by měla obsahovat okolo 60 tisíc listů map, 80 atlasů a 100 virtuálních 3D modelů starých glóbů.